Producenci
Promocje
Rękawice bokserskie FAIRTEX FXB BG V2 (black/red)
Rękawice bokserskie FAIRTEX FXB BG V2 (black/red)

599,00 zł

Cena regularna: 739,00 zł

Najniższa cena: 550,00 zł
Rękawice bokserskie FAIRTEX FXB BG V2 (black)
Rękawice bokserskie FAIRTEX FXB BG V2 (black)

599,00 zł

Cena regularna: 739,00 zł

Najniższa cena: 599,00 zł
Rękawice bokserskie TWINS FANTASY 1
Rękawice bokserskie TWINS FANTASY 1

599,00 zł

Cena regularna: 749,00 zł

Najniższa cena: 649,00 zł
Lewy prosty vs. Jab 0
Lewy prosty vs. Jab

W boksie zarówno „lewy prosty” jak i „ jab” to ciosy, które wyprowadza się lewą ręką, ale z inną techniką.

Lewy prosty to cios, który wyprowadza się z przeniesieniem ciężaru ciała na lewą nogę i z krokiem do przodu. Cios ten jest mocniejszy i bardziej efektowny niż jab, ale też bardziej ryzykowny.

Jab to cios, który wyprowadza się z jednoczesnego wyprostowania lewej ręki i lewej nogi. Cios ten jest szybszy i łatwiejszy do wyprowadzenia niż lewy prosty, ale też mniej mocny.

Oto kilka najważniejszych różnic między jabem a lewym prostym:

  • Czas trwania: Cios jab jest szybszy niż lewy prosty.
  • Moc: Cios lewy prosty jest mocniejszy niż jab.
  • Ryzyko: Cios lewy prosty jest bardziej ryzykowny niż jab.
  • Technika: Cios jab wyprowadza się z jednoczesnym wyprostowaniem lewej ręki i lewej nogi, natomiast cios lewy prosty wyprowadza się z przeniesieniem ciężaru ciała na lewą nogę zgięta w stawie kolanowym i z krokiem do przodu.

Jab jest najważniejszym ciosem w boksie. Służy do kontroli dystansu, do przerywania rytmu akcji przeciwnika i do otwierania go na inne ciosy. Lewy prosty jest również bardzo ważnym ciosem, ale jest bardziej ryzykowny. Należy go wykorzystywać w odpowiednim momencie, aby osiągnąć maksymalny efekt.

Główna różnica w ułożeniu pięści w boksie pomiędzy uderzeniem jab a uderzeniem lewy prosty to kąt, pod jakim pięść jest skierowana.

W przypadku jabu pięść jest skierowana pod kątem około 45 stopni w stosunku do celu. Jest to spowodowane tym, że jab jest ciosem zadawanym z mniejszą mocą i służy do kontroli dystansu oraz do przerywania rytmu akcji przeciwnika.

W przypadku lewego prostego pięść jest skierowana pod kątem około 90 stopni w stosunku do celu. Jest to spowodowane tym, że lewy prosty jest ciosem zadawanym z większą mocą i służy do zadawania obrażeń.

Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących ułożenia pięści w boksie:

  • Pięść powinna być ściśnięta tak mocno, aby palce były złączone, ale nie tak mocno, aby powodować ból.
  • Kciuk powinien być zaciśnięty na nadgarstku, aby zapewnić stabilność.
  • Pięść powinna być skierowana w kierunku celu, z palcami skierowanymi w górę.

Prawidłowe ułożenie pięści jest ważne dla skutecznego boksowania. Dzięki odpowiedniej technice ciosy będą bardziej mocne i celne, a ryzyko kontuzji zmniejszy się.

Pięta nogi wykrocznej przy lewym prostym w boksie powinna pozostać tak jak w pozycji bokserskiej, czyli ustawiona prostopadle do podłogi. Obracanie piętą na zewnątrz może zmniejszyć stabilność i zwiększyć ryzyko kontuzji.

Podczas wyprowadzania lewego prostego ciężar ciała przenosi się na nogę wykroczną. Jeśli pięta tej nogi będzie obracana na zewnątrz, to może to doprowadzić do przesunięcia ciężaru ciała na zewnętrzną część stopy. Może to spowodować, że bokser stanie się bardziej niestabilny i podatny na kontuzję.

Oprócz tego, obracanie piętą na zewnątrz może utrudnić wyprowadzenie ciosu z pełną siłą. Jest to spowodowane tym, że obrót piętą na zewnątrz ogranicza zakres ruchu stawu skokowego.

Oczywiście, istnieją bokserzy, którzy preferują obracanie piętą na zewnątrz przy lewym prostym. Jest to kwestia indywidualnych preferencji i stylu boksowania. Jednak, w ogólnym rozrachunku, lepiej jest zachować piętę w pozycji prostopadłej do podłogi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl